Carr & Day & Martin CDM Cornucrescine Hoof Ointment - 500 ml/ 450g

599,00 Kč
Cena včetně DPH Plus doprava
0.5 l (1.198,00 Kč / l)
( 3 )
Nakupte více, ušetřete více! Ušetřete 12% z 1160 CZK a 16% z 1600 CZK
Zkopírovat kód: SAVEMORE
Utratíte více než 1160 CZK a ušetříte 12 %. Při útratě nad 1600 CZK ušetříte 16 %. Nelze kombinovat s jinými poukazy. Pokud máte slevu na objednávku (např. slevový kupón v hodnotě 5 €), bude výše slevy rozdělena na jednotlivé produkty v objednávce. Pokud vrátíte jedno nebo více zboží, vrátíme vám zlevněnou cenu vráceného zboží. Nevztahuje se na vyloučené produkty (informace na stránkách produktů). Platí do 12.02.2023. Neplatí pro značky Horseware, Harcour, Schockemöhle & Covalliero.
Univerzální velikost
Horze logo
Doprava od Horze
Doprava zdarma
Doprava zdarma u všech objednávek nad 1499 Kč
Stránka nemá žádný obsah.

Popis

Carr Day Martin Cornucrescine Hoof Ointment. A unique, traditional formula used and trusted for generations. Massage into the coronet band to promote healthy hoof growth. Maintains optimum hoof condition and aids re-structuring & growth of the hoof. Application by hand or with a toothbrush stimulates keratin producing cells. Hoof Ointment also aids re-growth of hair after rubs or scarring.


Technical description:


This product contains Ethanol.

Riders competing under FEI rules should consult their vet prior to use.


Usage instructions:


Apply to clean hooves, by hand, rubbing in well around the coronet band and into any cracks. Use weekly to maintain a healthy growth of horn, or daily to accelerate hoof growth and improve poor hoof quality.

Due to increased hoof growth during use, hooves may need trimming more frequently. Results will be visible in 4-6 weeks.


Číslo produktu: 25211

Přečtěte si recenze:

Barva: