Odpocovací deky pro koně jsou nezbytností v každé stáji, bez ohledu na to, zda slouží k přehození koně, aby rychleji vyschl, nebo k přikrytí koně po tréninku. Jsou vhodné pro širokou škálu použití.
Jak název napovídá, odpocovací deka se primárně používá k ochlazení po tréninku. Odpocovací deka odvádí vlhkost ze srsti koně. Můžete tak předejít nachlazení vašeho koně. V zimě, kdy má váš kůň hustou zimní srst, může schnutí srsti trvat déle. Zvláště oblast ledvin je náchylná k nachlazení, když je kůň stále mokrý a stojí v průvanu. S odpocovací dekou zabráníte příliš rychlému prochladnutí vašeho koně v chladných dnech a zároveň pomůžete jeho vyschnutí.
Nejoblíbenějším materiálem pro odpocovací deky je stále fleece. Fleece totiž skvěle odvádí vlhkost. Navíc fleecové deky po použití rychle schnou. Postupem času se však na trh stále častěji dostávají další materiály, jako je froté, které má také velmi dobré vlastnosti odvádění vlhkosti. Fleecové deky lze také nalézt jako jezdecké deky a cvičební deky, protože pokrývají oblast ledvin a udržují koně v mírném teple bez nadměrného pocení.
V závislosti na materiálu a tloušťce odpocovací deky se funkce liší. Některé absorbují vlhkost obzvláště rychle a zase ji uvolňují, jiné jsou navrženy tak, aby poskytovaly teplo. Slovo „odpocovací“ odkazuje na další vlastnost deky, která je zvláště důležitá v létě. Tyto deky mají chladící vlastnosti, které pomáhají koni zotavit se po cvičení. Pokud se váš kůň hodně potil, možná budete chtít po chvíli vyměnit odpocovací deku, aby mohl úplně vyschnout. Pokud se váš kůň hodně potí i u krku, je deka s nákrčníkem tou správnou volbou.
V závislosti na tom, jak dlouho chcete, aby váš kůň deku nosil, existují různé způsoby její upevnění. Většina fleecových dek má vpředu jednoduché zapínání na hrudi. Jiné modely mají také břišní popruh nebo křížové popruhy, které drží deku na místě. Alternativně můžete přikrývku upevnit popruhem na dece. Odpocovací deka s límcem z umělé kožešiny zabraňuje tlaku a tření, když váš kůň nosí deku delší dobu.
Velmi oblíbené jsou odpocovací deky Eskadron. Se svými trendy barvami a dobrou funkcí odvádění potu jsou ve stáji klasikou. Kromě toho existují technické deky, jako je Rambo Dry Rug od Horseware, které pokrývají další oblasti s krční částí pro odvod vlhkosti. Takzvané „ručníkové deky“obzvláště dobře absorbují vlhkost a jsou zvláště vhodné k sušení po rozsáhlé koupeli. Kentucky nabízí mimo jiné těžké fleecové deky, které se hodí i jako přikrývka nebo vypadají dobře doma na pohovce. Terapeutické deky, např. od Back on Track, podporují krevní oběh a pomáhají s regenerací po tréninku.
Klasické odpocovací deky jsou vyrobeny z fleecu. To má několik výhod. Za prvé, fleecovou deku můžete snadno vyprat v pračce. Tenká fleecová deka je také dostatečně lehká, aby se pod ní kůň nepotil. Kůň se totiž po jízdě nebo lonžování přestáva potit. Deka absorbuje pot koně a odvádí ho na povrch. Vnitřek deky by proto měl být suchý.
Existují také odpocovací deky vyrobené z vlny. Tyto jsou však vhodnější jako přepravní přikrývky, protože se mohou rychle přehřát. Měli by se prát pouze při nízkých teplotách.
Fleecová deka, která není příliš hrubá je odolná a snadno omyvatelná, a proto splňuje všechny požadavky dobré odpocovací deky. Pokud ji chcete použít i jako přepravní deku, dobrým doplňkem je odnímatelný nákrčník. Váš kůň pak bude v přívěsu chráněn před průvanem.
Pokud má být kůň držen ve stáji s dekou delší dobu, je užitečný břišní popruh. Zde je nejlepší příčný obvod. To však není tak vhodné, pokud chcete sušit koně s dekou venku. Zde je dobrým řešením samostatný břišní popruh, který nasadíte pouze v případě, že má být kůň v dece delší dobu bez dozoru.
Tento typ deky je určen především k ochraně vašeho koně před průvanem a nachalzením při pocení po jízdě nebo lonžování. Zda se kůň po práci potí natolik, že potřebuje deku, závisí na náročnosti práce. Pokud jdete jen uvolněným tempem lesem, odpocovací deka většinou není nutná, ale je nutná po intenzivním skokovém nebo drezurním tréninku.
V zimě se koně, kteří nejsou ostříhaní, velmi rychle potí. Pak byste mu měli po jízdě vždy obléknout odpocovací deku. Můžete ji na svého koně použít i během podzimu, aby se mu nevytvořila hustá zimní srst. Může také dobře posloužit jako přepravní deka, alespoň mezi jarem a podzimem. Odpocovací deka také udržuje nemocného koně v teple a chrání ho před průvanem.
Pokud používáte odpocovací deku, měla by zůstat na zvířeti, dokud se nepřestane potit. Dobrá odpocovací deka by měla umožnit koňskému potu rozptýlit se na povrch a objevit se jako malé kapičky na vrchní straně deky. Doba potřebná k zastavení pocení se bude u jednotlivých koní lišit. Záleží také na intenzitě cvičení a tloušťce srsti koně. Proto je třeba ji neustále kontrolovat tím, že vložíte ruku mezi deku a hřbet koně.
Pokud chcete deku použít ke snížení růstu zimní srsti koně, měla by být ponechána na koni ve dne i v noci od října. To samozřejmě neplatí, když kůň pracuje. Předejdete tak prochladnutí vašeho koně a zároveň potlačíte růst zimní srsti. Za tímto účelem by měla mít deka nejen dobré hrudní zapínání, ale také křížové popruhy na břiše.